Pn - Pt 8:00 - 16:00
Sb - Nd 9:00 - 17:00
44 - 207 Rybnik
ul. Okrężna 18
Instytut Liderów Zmiany Społecznej
FORUM RAD DZIELNIC.OBYWATELSKA PORADNIA DLA JEDNOSTEK POMOCNICZYCH GMINII EDYCJA
Zobaczcie galerię ze szkoleń, zapoznajcie się z materiałami dotyczącymi partycypacji społecznej.
OPIS PROJEKTU
Projekt „Forum Rad Dzielnic - Obywatelska Poradnia dla Jednostek Pomocniczych Gmin” ma na celu rozwiązanie kilku istotnych problemów, które dotyczą funkcjonowania jednostek pomocniczych gmin, takich jak rady dzielnic czy osiedli. Jednym z głównych zidentyfikowanych problemów jest niewystarczająca komunikacja i współpraca między mieszkańcami a radnymi dzielnicowymi/osiedlowymi, co prowadzi do braku efektywnego rozwiązywania lokalnych problemów. Ponadto, wiele rad dzielnic/osiedli boryka się z niedostatecznym wsparciem merytorycznym i prawnym, co utrudnia podejmowanie trafnych decyzji i realizację działań na rzecz społeczności lokalnej. Celem projektu jest ulepszenie platformy, która umożliwia lepszą komunikację i współpracę między mieszkańcami, a radnymi dzielnic/osiedli, a także zapewnienie wsparcia merytorycznego i prawnego dla jednostek pomocniczych gmin. Projekt ma na celu wzmocnienie kompetencji radnych dzielnic/osiedli, zwiększenie ich zaangażowania w życie lokalnej społeczności oraz poprawę jakości podejmowanych decyzji. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli bardziej aktywnie i skutecznie uczestniczyć w procesach decyzyjnych, co przyczyni się do lepszego rozwoju i funkcjonowania lokalnych społeczności. Grupą docelową projektu są przede wszystkim radni dzielnic/osiedli oraz mieszkańcy gmin woj. śląskiego, w szczególności Rybnika, Gliwic, Żor, Wodzisławia Śląskiego i miejscowości ościennych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swojej społeczności. Projekt skierowany jest również do organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i innych podmiotów, które współpracują z jednostkami pomocniczymi gmin. Planowane działania w ramach projektu obejmują organizację spotkań i warsztatów dla radnych dzielnic/osiedli, podczas których będą omawiane najważniejsze problemy lokalne oraz sposoby ich rozwiązywania. Ponadto, przewidziana jest modernizacja platformy internetowej https://liderzyzmian.com.pl/forumraddzielnic, w ramach której teraz mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje, a radni będą mogli na bieżąco odpowiadać na pytania i konsultować się z ekspertami. Projekt zakłada również organizację szkoleń z zakresu prawa, zarządzania i komunikacji dla radnych dzielnic, aby zwiększyć ich kompetencje i efektywność działania. Planowane rezultaty projektu obejmują poprawę komunikacji i współpracy między mieszkańcami a radnymi dzielnic/osiedli, co przyczyni się do lepszego rozwiązywania lokalnych problemów. Dzięki wsparciu merytorycznemu i prawnemu radni będą mogli podejmować bardziej trafne decyzje, co pozytywnie wpłynie na rozwój lokalnych społeczności. Projekt ma również na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie swojej społeczności, co przełoży się na większą liczbę inicjatyw i działań na rzecz lokalnego środowiska. Ostatecznie, „Forum Rad Dzielnic - Obywatelska Poradnia dla Jednostek Pomocniczych Gmin” przyczyni się do wzmocnienia demokracji lokalnej, partycypacji obywatelskiej i poprawy jakości życia mieszkańców.
Ekspert
Arkadiusz Trzebuniak, MBA
Nauczyciel, dziennikarz, wykładowca akademicki, działacz społeczny,
absolwent politologii, student prawa i administracji
Wieloletni działacz społeczny, przewodniczący zarządu dzielnicy Golejów Miasta Rybnika od trzech kadencji, wcześniej przewodniczący rady dzielnicy Golejów i zastępca przewodniczącego tejże rady. Dyrektor Instytutu Liderów Zmiany Społecznej, kierownik i wykładowca na studiach MBA dla NGO w Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, laureat wielu nagród za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, a także Medalu Komisji Edukacji Narodowej i odznaki honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Redaktor naczelny ogólnopolskiego czasopisma "Forum Dzielnic", prezes i wiceprezes dwóch organizacji pozarządowych.
FORMULARZ KONTAKTOWY
ANKIETA EWALUACYJNA
Ewaluacja projektu
Dziękujemy za udział w projekcie, zwłaszcza w szkoleniach dla rad dzielnic i osiedli. Część z Państwa wzięła już udział w ankiecie ewaluacyjnej - tuż po spotkaniu w swojej dzielnicy (w wersji papierowej). Jeżeli jednak nie udało się Wam wypełnić ankiety wówczas - to możecie to zrobić poprzez formularz elektroniczny: "Weź udział w ankiecie". Ponadto, z naszej strony możecie pobrać także ankietę do wydruku. Na informację zwrotną z Waszej strony na temat projektu czekamy do 28 listopada do godz. 23:59. Na podstawie wyników ankiety powstanie raport, który przedstawimy w sobotę 30 listopada o 17:00 na konferencji prasowej w siedzibie Rady Dzielnicy Golejów, ul. KEN 29 w Rybniku. Serdecznie Państwa zapraszamy!
RAPORT Z EWALUACJI PROJEKTU i GALERIA z KONFERENCJI PODSUMOWUJĄCEJ PROJEKT
RAPORT Z EWALUACJI PROJEKTU
INICJATYWY LOKALNE
Zbiór inicjatyw lokalnych
W ramach projektu powstało 10 lokalnych inicjatyw w postaci petycji, wniosków do organów nadzorczych, wniosków o udostępnienie informacji publicznej, w tym kilka projektów uchwał, które mogą przynieść wiele pozytywnych zmian np. w zakresie zwiększenia kompetencji jednostek pomocniczych w gminach. Zapoznaj się z tymi pomysłami.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
NARZĘDZIA PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ
PLATFORMA KOMUNIKACJI
MATERIAŁY PROMOCYJNE i SZKOLENIOWE
Partycypacja społeczna w praktyce dla jednostek pomocniczych gmin
Zapoznaj się z materiałami szkoleniowymi stworzonymi przez Stowarzyszenie AREK dla uczestników projektu. Dowiedz się jak można wykorzystać różne narzędzia partycypacji obywatelskiej w praktyce, by aktywnie włączać się w procesy demokracji bezpośredniej na rzecz rozwoju lokalnej wspólnoty.
Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
Znajdź ulotkę na temat projektu w swojej dzielnicy. Dostarczyliśmy kilka tysięcy sztuk do urzędów gmin, rad dzielnic/osiedli, parafii i innych często uczęszczanych miejsc w Żorach, Gliwicach, Rybniku, Tychach, Wodzisławiu Śląskim czy Katowicach. Możesz też pobrać ją z naszej strony.
GALERIA - RYBNIK, WODZISŁAW ŚLĄSKI, TYCHY
MEDIA o NAS
Artykuły
"Samorządowcy nie ufają własnemu społeczeństwu [...] i wprost wyrażają autorytatywną myśl, że tym lepsza władza, im mniej się nią obywatele interesują".
Piotr Stankiewicz
Wszelkie prawa zastrzeżone 2022-2023. Strona stworzona przez Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej za pomocą kreatora stron www manifo.com